یکشنبه , 1 اکتبر 2023

بیماری HPV و نقش شبکه های اجتماعی در اطلاع رسانی چیست ؟

HPV  نام مختصر ویروس human papillomavirus است .

HPV  یک گروه ویروسی است با بیش از 150 ویروس مرتبط . هر ویروس HPV در این گروه بزرگ با شماره ای شناخته می شود اما همه آن را با نامHPV میشناسند . ریشه ی نام گذاری این بیماری به دلیل زگیل (پاپیلوم) نامگذاری شده است. 95% دسته ویروس hpv کم خطر است اما برخی از انواع دیگر HPV می تواند منجر به سرطان شود. مردان و زنان می توانند سرطان دهان / گلو و سرخرگ / رکتوم ناشی از عفونت های  HPV را دریافت کنند. مردان می توانند از طریق اندام های جنسی آن را دریافت کنند و به سرطان آلت تناسلی مبتلا گردند . عفونت HPV در زنان نیز می تواند باعث سرطان دهانه رحم، واژینال و ویروس HPV شود. اما واکسن هایی وجود دارد که می توانند از عفونت با انواع HPV جلوگیری کنند که بیشتر آنها خود نیز میتواند باعث ایجاد سرطان های دیگر شود .

HPV چگونه به فردی منتقل میشود ؟

HPV  از طریق تماس صمیمی پوست به پوست میتواند منتقل شود . یعنی براحتی یک دیده بوسی ساده با اقوام وحتی رفتن به استخر و تماس با فردی که به آن مبتلاست .

رابطه ی جنسی در هر صورت (واژن ، معقد و حتی رابطه ی جنسی دهانی ) با کسی که ویروس دارد میتواند باعث دریافت HPV  شود . HPV  آنقدر رایح است که تقریبا تمام مردان و زنان در طول زندگی خود با آن درگیر بوده اند  . ممکن است فردی سالها مبتلا باشد اما علائم و نشانه ای نداشته باشد و پس گذشت چند سال نشانه های آن بروز کند  . در 95% موارد ویروس HPV  مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نمیکند اما در 5% باقی موارد این ویروس میتواند به زگیل آلت تناسلی و حتی سرطان منجر گردد .

زگیل آلت تناسلی :

معمولا به عنوان یک توده کوچک یا گروهی از توده ها  در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آنها می توانند کوچک یا بزرگ، بلند و یا صاف، و یا مانند گل کلم شکل باشند . یک متخصص مراقبت های بهداشتی معمولا می تواند زگیل را با نگاه کردن به ناحیه تناسلی تشخیص دهد.

سرطان های HPV عبارتند از:

سرطان دهانه رحم، دهان، واژن، آلت تناسلی یا انسداد آن. عفونت HPV همچنین می تواند باعث ایجاد سرطان در پشت گلو، از جمله پایه زبان و لوزه ها شود.

در این بین میتوان عنوان کرد که نقش شبکه های اجتماعی به جهت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نقش مهم و پر رنگی است . شرکت بعدجدید همواره به ایجاد فضایی تعاملی جهت بیان مشکلات و معضلات جامعه می اندیشد و باور دارد که با تعامل و همدلی ، میتوان بسیاری از مشکلات و معضلات را اصلاح نمود .

پیشنهاد میکنیم خانم یاسی اشکی مدیر و موسس راه  را در این مسیر یاری کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *