شنبه , 30 سپتامبر 2023

مهارت‏های یک توسعه دهنده فرانت اند و بک اند در طراحی وب سایت

مهارت‏های یک توسعه دهنده فرانت اند و بک اند در طراحی وب سایت

طراحی وب سایت با توجه به موضوع کاربرد، ویژگی‏های و امکانات مورد نیاز مشتریان انجام می‏شود. متخصصین و تیم‏های طراحی سایت باید تسلط کافی به برنامه‏ها و نرم افزارهای طراحی سایت داشته باشند تا یک سایت با ظاهر زیبا همراه امکانات مورد نیاز مشتریان طراحی کنند که  افراد زیادی را به خود جذب می‏کند. در نتیجه مدیران سایت در کسب و کار خود موفق خواهند بود. برای طراحی وب سایت به دو شخص یا دو تیم نیاز است.

یک شخص یا تیم وظایف که قسمت فرانت اند (Front-end) طراحی سایت را انجام می‏دهد و این بخش در واقع همان طراحی شکل ظاهری سایت است. شخص یا تیم دیگر قسمت بک اند (Back-end) طراحی سایت را انجام می‏دهد که در واقع این بخش مربوط به کدهای سرور یا طراحی بخش مدیریت و طراحی چگونگی مدیریت سایت است. در ادامه برای آشنایی بیشتر با فعالیت‏های متخصصین توسعه دهنده فرانت اند و بک اند، به تشریح وظایف هریک از آن‏ها خواهیم پرداخت.

مهارت‏های مور نیاز برای یک توسعه دهنده فرانت اند (Front-end developer)

همان‌طور که توضیح داده شد بخش فرانت اند در طراحی وب سایت مربوط به شکل ظاهری است. این بخش، بخشی است که تمام کاربران آن را می‏بینند و تمام عناصر بصری سایت در این بخش قرار دارد. یک تیم یا شخصی که بخش فرانت اند (Front-end) را انجام می‏دهند باید تسلط کامل به برنامه‏های طراحی ظاهری داشته باشند.

این برنامه‏ها شامل جاوا اسکریپت (JAVA-SCRIPT)، سی اس اس (CSS) و اچ تی ام ال (HTML) هستند. اگر یک توسعه دهنده فرانت اند مهارت کافی برای کار با این برنامه‏ها را نداشته باشند، نمی‏توانند کد نویسی شکل ظاهری سایت متناسب با نیاز مشتری و باکیفیت مناسب انجام دهند. ‏ از طرف دیگر در سایت‏هایی که طراحی گرافیکی سایت بسیار اهمیت دارد، باید از تخصص یک کارشناس گرافیک برای طراحی تصاویر، لوگو و اشکال و انتخاب رنگ‏ها استفاده شود تا طراحی ظاهری سایت به بهترین شکل انجام شود.

مهارت‏های مورد نیاز برای یک توسعه دهنده بک اند (Back-end developer)

بخش بک اند یک سایت (Back-end) در طراحی وب سایت بخشی است که کاربران سایت آن را نمی‌بینند و این بخش فقط توسط طراح سایت و مدیر سایت قابل دسترسی است. یک شخص یا تیم توسعه دهنده بک اند تمام کدهای مربوط به چهارچوب و ساختار اصلی سایت را می‏نویسند. با طراحی و کد نویسی این بخش مشخص می‏شود یک سایت چه ویژگی‏ها و امکاناتی برای کاربران دارد. یک بک اند کار حرفه‌ای باید بر برنامه‏های پایتون (Python)، ای اس پی (ASP) و پی اچ پی (PHP) تسلط کامل داشته باشند تا یک سایت حرفه‌ای‏ با امکانات و ویژگی‏هایی مورد نیاز مشتریان طراحی کنند.

آشنایی با وظایف تخصصی توسعه دهنده فراند اند و بک اند کمک می‏کند تا اطلاعات بیشتری در مورد کار این متخصصین کسب کنید. هنگامی که قصد دارید برای کسب و کار خود یک وب سایت طراحی کنید باید این کار را به افراد حرفه‌ای در این حوزه بسپارید؛ زیرا اگر طراحی وب سایت خود را به اشخاص غیرحرفه‌ای بسپارید، نمی‏توانید مخاطبان مورد انتظار را جذب کنید و در نتیجه در کسب‌وکار خود چندان موفق عمل نخواهید کرد؛ بنابراین با استفاده از یک تیم حرفه‌ای طراحی وب سایت می‏توانید یک سایت جذاب، کاربر پسند و با امکانات و ویژگی‏های به روز داشته باشید و در نتیجه از مزایای یک سایت حرفه‌ای و جذاب بهره‌مند خواهید شد.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *