دوشنبه , 11 دسامبر 2023

طراحی وب سایت چیست؟

طراحی وب سایت چیست؟

همراه با گسترش استفاده از اینترنت و فضای مجازی، اینترنت تبدیل به یکی از اعضای خانواده کاربران شد؛ بنابراین می‏توان گفت طراحی وب سایت یکی از مهم‌تر بن کارهایی است که به کاربران کمک می‏کند از خدمات و مزایای فضای مجازی بیشتر بهره‌مند شوند. طراحی وب سایت به راه‌اندازی صفحات وب گفته می‌شود. درواقع طراحی سایت یک فرایند است که با ارائه ایده‏ها آغاز می‏شود و با رعایت اصول زیبایی شناسی برای دستیابی به یک هدف خاص اجرا می‏شود تا کاربران با توجه به نیازی که دارند و با استفاده از اینترنت و مرورگرها به مطالب وب سایت‏ها دسترسی پیدا کنند. تیم برنرزلی با راه اندازی اولین وب سایت در سال ۱۹۹۱، به عنوان اولین سازندگان وب سایت شناخته شدند. آن‏ها اولین وب سایت خود را با استفاده از یک ابر متن و ایجاد یک پیوند با استفاده از یک پست الکترونیک (ایمیل) راه اندازی کردند. ابتدا، وب سایت‌ها با زبان ساده HTML  کدگذاری و طراحی می‏شدند و شامل عناصر ساده‌ای چون شامل سر تیترها و پاراگراف‏ها بودند و این قابلیت را داشتند با ابرپیوندها به سایر  سایت‏ها پیوند داشته باشند.

با پیشرفت فناوری اطلاعات، طراحی و ساخت سایت‏ها و زبان کد نویسی آن‏ها پیچیده‌تر شد و انعطاف پذیری بیشتری پیدا کردند، شیوه‏های اشتباه در طراحی وب سایت حذف شدند و روش‏های جدید مثل CSS (الگوی طراحی آبشاری) جایگزین روش‏های قدیمی شدند. روال کار طراحی وب سایت به‌گونه‌ای است که برای تمام تصاویر، متن‌ها، عکس‏ها و تصاویر ویدئویی و تمام علائم برنامه نویسی انجام می‏شود به‌طوری که تمام این موارد با استفاده از یک مرورگر مانند مرورگر گوگل کروم بر روی صفحه وب قابل مشاهده هستند. امروزه برنامه نویسان صفحات وب از جدیدترین زبان‏های کد نویسی استفاده می‏کنند. آن‏ها از نسل پنجم html برای کدگذاری صفحات وب استفاده می‏کنند. علاوه بر این از نسل سوم css برای طراحی سایت‏ها استفاده می‏شود. یکی از ویژگی‏های نرم افزارهای css این است که هنگام استفاده از این نرم افزارها برای طراحی سایت، نیازی به نرم افزارهای گرافیکی نیست. سایر نرم افزارهای برنامه نویسی که برای طراحی وب سایت‏ها استفاده می‎‏شوند شامل: java، پی اچ پی (PHP)، ای اس پی دات نت(ESP.NET)، پرل (Perl) هستند.

طراحی وب سایت و وظایف طراح

وظایف یک طراح سایت بستگی به نوع کاری دارد که به او واگذار شده است؛ اما به طور کلی برای طراحی یک وب سایت نیاز به دو نفر یا دوتیم است. به‌طوری که یک نفر یا یک تیم شکل ظاهری سایت (Front-end) را طراحی می‏کند و تیم و فرد دیگر کدگذاری بخش کاربر و مدیریت سایت (Back-end) را انجام می‏دهد. اهداف افراد برای طراحی وب سایت کاملاً با هم فرق دارند. هر وب سایت برای هدف خاصی طراحی می‏شود؛ بنابراین طراحی ظاهری و نحوه کدگذاری آن‏ها کاملاً با هم متفاوت است. امروزه با توسعه اینترنت و فضای مجازی تمام کسب و کارها به دنبال طراحی وب سایت برای توسعه کسب و کار خود و افزایش مشتریان و فروش خود هستند. با طراحی اصولی یک وب ‌سایت، افراد می‏توانند با جستجوی مطلب موردنیاز خود در موتور جستجوی گوگل محبوب، وب سایت‏های مرتبط را پیدا کنند. از جمله وب سایت‏هایی با توجه به هدف طراحی شامل سایت‌های فروشگاهی، سایت‌های شخصی و خصوصی، سایت‌های شرکتی و سازمانی، سایت‌های خبری و نشریه‏های اینترنتی، سایت‌های دانشگاهی و آموزشی هستند.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *