دوشنبه , 11 دسامبر 2023

طراحی وب سایت شامل چه مراحلی است؟

 طراحی وب سایت شامل چه مراحلی است؟

 

طراحی وب سایت مانند هر کاری دارای مراحلی است که باید به ترتیب انجام شود تا خروجی آن که یک وب سایت است به بهترین شکل طراحی و اجرا شود. طراحان حرفه‌ای وب سایت تمام این مراحل با رعایت اصول حرفه‌ای انجام می‌دهند تا یک سایت باکیفیت و کاربر پسند را طراحی کنند.

طراحی وب سایت

مراحل طراحی وب سایت

به طور کلی مراحل طراحی وب سایت دارای 4 مرحله اساسی است که در ادامه به طور مفصل به تشریح هر یک از این مراحل خواهیم پرداخت.

1- مرحله طراحی وایر فریم:

اولین قدم در طراحی وب سایت، طراحی نمای کلی سایت با توجه به سلیقه و نیاز مشتری است. در این مرحله یک طراحی اولیه و نقشه کلی سایت و نحوه چینش اجزا و عناصر سایت مثل رنگ‏، عکس‏ها، ویدئوها، لوگو و متن تهیه می‏شود و به مشتری نشان داده می‏شود. این مرحله اولیه از طراحی وب سایت، وایر فریم نام دارد که در صورت تأیید مشتری وارد مرحله بعد خواهید شد.

2- طراحی گرافیکی سایت

بعد از تأیید وایر فریم توسط مشتری، طراح باید طراحی گرافیکی سایت را انجام دهد. این بخش از کار شامل طراحی تمام عناصر و اجزای بصری سایت می‏شود که شامل طراحی لوگو، رنگ‌ها، نوع اشکال و تصاویر و تمام جلوه‏های بصری است. برای این مرحله از نرم‏افزارهای گرافیکی حرفه‌ای برای تکمیل بخش گرافیکی وایر فریم استفاده می‏شود. طراحی گرافیکی با توجه به نوع کسب و کار و کاربران سایت انجام می‏شود تا جذب مخاطبان سایت افزایش یابد.

3- کد نویسی و برنامه نویسی سایت

هنگامی‌که طراحی گرافیکی سایت با دقت تمام انجام شد در مرحله سوم کد نویسی سایت با استفاده از نرم افزارهای برنامه نویسی حرفه‌ای انجام می‏شود. این بخش از کار نیز با توجه به سلیقه و نیاز مشتری انجام می‏شود و با توجه به شیوه‏های مختلف طراحی، یکی از شیوه‏ها توسط مشتری انتخاب شده و توسط برنامه نویسان سایت اجرا می‏شود. برای کد نویسی معمولاً طراحان دو شیوه را اجرا می‏کنند: 1- از یک سیستم مدیریت محتوای سایت مثل ورد پرس استفاده می‏کنند. 2- یا یک چهارچوب خاص را از ابتدا برنامه نویسی می‏کنند. هر کدام از این دو روش با توجه به هزینه‏های اجرای آن و نیازهای مشتری، توسط مشتری انتخاب می‏شوند؛ بنابراین یکی از عوامل تعیین کننده در نوع کد نویسی، میزان هزینه‏های این مرحله است.

4- راه اندازی سایت

بعد از اینکه سه مرحله قبلی با دقت و بر مینای اصولی حرفه‌ای انجام شد. طراحان سایت باید سایت را در بستر اینترنت راه اندازی کنند تا کاربران در سراسر جهان به سایت و محتوای آن دسترسی داشته باشند. در این مرحله، طراحان سایت باید با توجه به درخواست مشتری یک هاست (HOST) و یک دامنه (DOMAIN)  را متناسب با سایت برای پیکربندی سایت بر روی شبکه جهانی اینترنت انتخاب کنند تا تمام کاربران اینترنت، به سایت طراحی شده دسترسی داشته باشند.

با آشنایی از مراحل چهارگانه طراحی وب سایت، نکته مهمی که به آن پی می‏برید آن است که این کار باید توسط افراد حرفه‏ای و متخصص باید انجام شود تا یک سایت با سرعت بالا، با طراحی جذاب و کاربر پسند داشته باشید. علاوه بر این، برای اطلاع از هزینه طراحی سایت، باید موارد مختلفی مثل نوع طراحی و نوع برنامه نویسی را انتخاب کنید تا بتوانید برآورد دقیقی از هزینه‏های طراحی وب سایت خود داشته باشید.

 

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *