شنبه , 30 سپتامبر 2023

دنیای جذاب اپلیکیشن AR

دنیای جذاب اپلیکیشن AR

اپلیکیشن AR را می توان گام جدیدی در پیشرفت تکنولوژی دانست. پیشرفتی که به معنای ورود به دنیا جدیدی است. دنیایی که شاید سال ها پیش تنها در فیلم های تخیلی و یا رویاهای کودکانه به آن‌ها می اندیشیدیم. واژه AR مخفف اصطلاح Augmented Reality می باشد که در زبان فارسی به آن واقعیت افزوده گفته می شود. اپلیکیشن AR یا بهره گیری از تکنولوژی واقعیت افزوده یکی از پیشرفت های جالبی بوده که این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. البته واقعیت افزوده یا AR تکنولوژی جدیدی نبوده اما استفاده ازا آن در انواع اپلیکیشن ها به تازگی رواج یافته و تجربه های به یاد ماندنی برای کاربران رقم می زند.

برای آشنایی بیشتر با تکنولوژی واقعیت افزوده و اپلیکیشن AR، توضیحاتی که در ادامه آورده شده است می تواند مفید باشد. واقعیت افزوده در واقع همان دنیای واقعی است که برخی از اجسام به صورت مجازی به آن اضافه شده است. بر این اساس می توان اطلاعات داخل تلفن همراه مثل عکس ها و ایمیل ها به صورت سه بعدی مشاهده نمود. این تکنولوژی می تواند حتی به عنوان یک هدست برای افزودن آیتم های مجازی به بازی های ویدئویی استفاده گردد. سیستم های مرتبط با اپلیکیشن AR انواع ساده و پیچیده ای دارد. در سیستم های پیشرفته تر قابلیت های جذاب تری در اختیار شما قرار می گیرد. تصور کنید که بتوانید دسکتاپ کامپیوتر خود را بر روی دیوار اتاق خانه ببینید به صورتی که انگار چندین برنامه را به جای دسکتاپ بر روی دیوار خانه قرار داده اید.

بدون تردید نام VR یا واقعیت مجازی هم به گوش شما خورده است. اگرچه خط مرز این دو تکنولوژی به خوبی مشخص نیست اما تفاوت های بسیاری با هم دارند و بنا به تعریفی می توان عنوان کرد که واقعیت افزوده واقعیت مجازی عکس یکدیگر عمل می کنند. تکنولوژی واقعیت مجازی بیشتر در دنیای سرگرمی های دیجیتال در بستر دنیای واقعی قابل استفاده است اما واقعیت افزوده بر اساس افزودن عناصر مجازی به دنیای واقعی عمل می کند.

تلفیق هر دو تکنولوژی واقعیت مجازی واقعیت افزوده با هم می تواند در بسیاری از موارد نتایج خوبی داشته باشد. به عنوان نمونه در علوم پزشکی و انجام انواع جراحی ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. حتی در مواردی برای کمک به افرادی که دارای مشکلات روحی بوده و با استرس های شدید دارند می توان از ترکیب این دو تکنولوژی بهره جست.

اپلیکیشن AR و حوزه های استفاده

امکان افزودن محتوای واقعیت افزوده به همه اجسام، به معنای کاربرد این اپلیکیشن ها در محدوده وسیعی از کسب و کارها است. افزودن واقعیت افزوده به محصولات، کاتالوگ و بسته های تبلیغاتی و … . می توانند تبلیغات موثری برای شرکت ها به حساب بیایند.

استفاده از اپلیکیشن AR درگرفتن عکس با گوشی های هوشمند می تواند عکس های خاطره انگیزی را به یادگار بگذارد. برخی از این برنامه های جالب در خصوص استفاده از اپلیکیشن AR در عکاسی شامل اپلیکیشن Bemo، Giphy World و Holo است.

 

چگونه یک اپلیکیشن AR طراحی کنیم؟

ابزارها یا فریم ورک های متعددی برای ساخت این اپلیکیشن ها در دسترس کاربران است. ابزارهایی مانند Vuforia، ARToolKit، Wikitude، LayAR، Kudan AR می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

آنچه که در انتخاب کدام از این ابزارهای باید مورد توجه قرار گیرد درک مزایا و معایب آن‌هاست. قابلیت هایی که هر ابزار در اختیار توسعه دهنده قرار می دهد بسته به اینکه ابزار رایگان باشد یا بابت آن هزینه ای پرداخت شده باشد متفاوت است. برای رسیدن به هدف نهایی باید نتایج مورد نظرتان را با قابلیت های لایبرری های AR هر ابزاری مطابقت دهید و سپس انتخاب صحیح را انجام دهید.

شرکت بعد جدید با انجام پروژه های مختلف در حوزه AR  میتواند شما را در این زمینه باری نماید .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *