دوشنبه , 11 دسامبر 2023

تکنولوژی واقعیت افزوده، دروازه جدیدی به دنیای آموزش

واقعیت افزوده یکی از جدیدترین و کاربردی ترین پیشرفت های تکنولوژی محسوب می شود و بر اساس پیش بینی ها رشد آن هر روز چشمگیرتر خواهد بود. نکته قابل توجه اینکه رشد تکنولوژی واقعیت افزوده در سیستم های آموزشی از سایر بخش ها پیشی گرفته است و توانسته تحولی عظیم در این بخش ایجاد نماید.

این امر فرصت بی نظیر برای پژوهشگران و اساتید فراهم آورده است تا بتوانند روش های آموزش را تغییر داده و جذابت آن را برای دانش پژوهان چندین برابر کنند. استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده در طراحی کتب درسی و کمک آموزشی یکی از راه های ورود آن به بخش آموزش است.

واقعیت افزوده

آیا تکنولوژی واقعیت افزوده در آموزش واقعا اثر بخش است؟

نظرسنجی ها نشان می دهد که دانش آموزان اکثرا علاقه دارند از وسایل دیجیتالی به جای کتب آموزشی استفاده نمایند. برای استفاده از این تکنولوژی می توان تصاویر و عکس های زنده ای را به متون اضافه کرد که انجام این کار اصلا سخت نبوده و به راحتی می توان برخی از لینک ها به کتب آموزشی اضافه نمود.

همچنین می توان فیلم های ویدئویی را برای فهم بهتر مطالب همراه با متون مربوطه در اختیار افراد قرار داد. حتی می توان آزمون های کلاسی و یا لیست های حضور و غیاب را به صورت تکنولوژی واقعیت افزوده طراحی نمود. یکی از استفاده های جالب تکنولوژی واقعیت افزوده طراحی پوستر های آموزشی به همراه تصاویر اضافه و فیلم های تکمیلی و متون مربوط به آن است.

از این طریق می توان مفاهیم انتزاعی را به شکلی ملموس به دانش پژوهان منتقل نمود. ایجاد بازی ها یا سرگرمی های گروهی یکی دیگر از راه های استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده در آموزش است که از طریق آن علاوه بر جلب مشارکت دانش پژوهان در کارهای گروهی می توان مفاهیم مورد نظر را نیز آموزش داد. امکان اشتراک آموخته و فایل های مربوطه نیز از طریق تکنولوژی واقعیت افزوده امکان پذیر است.

دلایل برتری استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده در سیستم آموزشی

  • مدت زمانی که دانش پژوهان صرف آموزش می کنند با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده افزایش می یابد و این امر می تواند در میزان یادگیری افراد اثر مثبتی داشته باشد.
  • حفظ ارتباط با محل تحصیل هم می تواند از طریق تکنولوژی واقعیت افزوده صورت پذیرد. افرادی که از محل تحصیل خود فارغ التحصیل شده اند می توانند همواره در ارتباط با محیطی باشند که سال ها در آن رفت و آمد داشته اند.
  • حضور مداوم و پیوسته ر محیط آموزشی نیز با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده می تواند صورت پذیرد.
  • تکنولوژی واقعیت افزوده می تواند به بهبود تصاویر ذهنی افراد کمک شایانی نماید.
  • روش های ارزیابی یا آزمون های کلاسی بر اساس تکنولوژی واقعیت افزوده هم برای دانش آموزان و هم برای معلمان می تواند جالب توجه باشد.
  • تکنولوژی واقعیت افزوده این امکان را فراهم می آورد که آموزش از راه دور به بهترین شکل صورت گیرد. این امر از طریق اضافه شدن تصاویر و ویدئو های آموزشی صورت می پذیرد.
  • به روز کردن صنعتی چاپ و نشر با افزودن قابلیت هایی که از طریق تکنولوژی واقعیت افزوده میسر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *