دوشنبه , 11 دسامبر 2023

بازاریابی محتوا چگونه می تواند مخاطبان شما را افزایش دهد؟

با وجود ابزار و روش هایی که امروزه برای رشد و تکامل هر چه بهتر دیجیتال مارکتینگ وجود دارد، همچنان به نظر می­رسد که بسیاری از مدیران برند و حتی برخی از آژانس های دیجیتال مارکتینگ خود را با متدهای بروز بازاریابی محتوا تطبیق نداده اند. مطالعات اخیر توسط گروهی از مشاوران بوستون نشان داده است که تبلیغ کنندگان تنها ۵۷ درصد از قابلیت های خود را در حوزه های تبلیغات دیجیتالی به نمایش می گذارند.

 

حال این سوال مطرح است ، مشکل چیست؟

 

برخی از صاحبان کسب و کارهایی که در این تحقیق شرکت کردند به عدم موفقیت خود در بکارگیری سیستم های نادرست و نامطمئن بازاریابی اشاره کرده اند و برخی دیگر ارجح شمردن برنامه های داخل سازمانی را مانعی برای عدم توجه و ضرورت کافی به مسئله بازاریابی دانسته اند.

موضوعی که اکثر صاحبان کسب و کارها در آن نظری مشترک داشتند استفاده از تیمی فاقد توانایی های خاص برای طرح مسئله و بررسی نیازهای مصرف کنندگان و تولید محتوای سفارشی در حین پروژه بازاریابی بوده است.

مهمترین عامل موفقیت در حوزه استراتژی دیجیتال درک صحیح شما از نیازها و تقاضای مشتریان است. این درک به شما اجازه می دهد تا محتوای مناسب را در زمان مناسب  و با استفاده از روش های درست در اختیار مشتریان قراردهید.

 

بررسی رفتار آنلاین مصرف کنندگان:

تحلیل نیازهای مشتریان فرآیندی پیچیده است که مستلزم زمان و تخصص کافی در این زمینه می­باشد. برخی از صاحبان کسب و کارها به دلیل شناخت ناکافی از تولید محتوا هیچ راه انتخابی دیگری را نمی­بینند و سعی می­کنند از داده هایی که در تعدادی از سیستم ها با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل آماری محاسبه می­شود استفاده کنند که بعضی ازاین داده ها ممکن است حتی در خارج از سازمان ها قرار گرفته باشند. اگر شما هم از آن دسته از کسانی هستید که به تحلیل های سیستمی اعتقاد دارند پس اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمامی اطلاعات به دست آمده را ثبت کنید، قبل از آنکه حتی آن را تحلیل کرده باشید.

تثبیت داده ها در فرآیند تحقیقات پیش از شروع کمپین های دیجیتال مارکتینگ اغلب به این معنی است که اطلاعات به دست آمده در سراسر سازمان شما و حتی شرکا به اشتراک گذاشته می­شود و هر زمانی که بخواهید می ­توانید اطلاعات جدیدی در مورد مشتریان را تجزیه و تحلیل کنید. اما این روش به اندازه کافی درک کاملی را در مقایسه با تحلیل آنلاین نخواهد داشت زیرا فعالیت های آنلاین جای خود را در بین سایر روشها باز کرده است.

به همین ترتیب، بهتر است به جای تاکید بر تعداد بازدید کننده ها و بازدید شده ها به نکات مهمتری در خصوص مشتری توجه کنید، اینکه چگونه میتوان آنها را به سمت وب سایت هدایت کرد؟ و یا اینکه چند صفحه از خدمات و محصولات شما قبل از خروج آنها مشاهده شده است.

بکارگیری تخصص:

یک تحلیل کامل با استفاده از داده های جمع آوری شده، تنها نیمی از استراتژی بازاریابی دیجیتال است. لازم است برای تحقق بخشیدن به نتایجی بهتر در تولید و ارائه محتوا، با توجه به نیاز مشتریان این چهار مرحله انجام شود:

 

  • اجازه بیان محتوای مورد دلخواه مشتریان

هنگامی که شما منافع و نیاز مشتری را بشناسید بهتر می توانید محتوای خود را با زبان تصاویر و احساسات به مشتریان ارائه دهید. به کمک تکنولوژی های استفاده شده در ” بعد جدید ” این فرصت برای صاحبان کسب کارها فراهم شده است تا محتوای اختصاصی و جذاب ایجاد کرده و باعث پیوندهای قوی بین مشتریان و برندها شده که اغلب وفاداری و مشارکت بیشتر را به ارمغان خواهد داشت.

 

  • بخش بندی مخاطبان بر حسب نقاط کانونی هدف

با تقسیم بندی مشتریان میتوانید مطمئن باشید تا قادر هستید هر استراتژی دیجیتال مارکتینگ را به طور موثرتری اجرا کنید. بخش بندی مشتریان بر مبنای نیاز آنها، می تواند احتمال کاربرد محتوای مورد نظر را بالاتر برد و این حرکتی رو به جلو محسوب می­شود.

به عنوان مثال، برای کمپین دیجیتال مارکتینگ یک بانک نباید زمانی که مشتری مشغول یافتن محتوای مرتبط با جوایز حساب های قرض الحسنه می باشد او را از روش های بازپرداخت وام های مسکونی مطلع کنید. این پیام می­تواند بعدا و در جای دیگری ظاهر شود.  هنگامی که پیام غلطی را ارائه می دهید، نه تنها مخاطبان را از دست می­دهید  بلکه حضور مشتریان بالقوه را نیز کمرنگ خواهید کرد.

 

  • تقسیم مخاطبان با روش امتیاز دهی

مطمئن باشید که ایجاد هر تعاملی با مشتریان در بازاریابی محتوا می­تواند تاثیرخوبی در رتبه بندی و سازماندهی آنها داشته باشد. به این صورت که به عنوان مثال می­توانید ۱ امتیاز برای بازدید از محصولات سایت، ۱ امتیاز برای جستجو در سایت، ۳ امتیاز برای هر یک از عملیات تراکنشی و ۵ امتیاز برای تراکنش های انجام شده در طی ۳۰ روز گذشته اختصاص دهید.
این فرایند نمره دهی بر حسب فعالیت کاربران به شما اجازه می دهد تا برحسب تقسیم بندی بتوانید خدمات محتوایی بهتری را به آنها ارائه دهید. همچنین میتوانید بالاترین امتیازات را به دریافت ایمیل های مکرر و به روز رسانی رسانه های اجتماعی اختصاص دهید .

 

  • تقسیم منابع بر حسب تأثیرگذاری

تعاملات شما با مشتریان بر حسب محتوای ارائه شده باعث بالا رفتن بینش در تصمیمات سرمایه گذاری می­شود. خرید برنامه های محتوایی شما و دیگر خدماتی که به صورت آنلاین ارائه می­دهید شما را همیشه در دسترس مشتریان قرار می­دهد.

یک استراتژی درست دیجیتال مارکتینگ همیشه مشتری محور و مبتنی بر داده های به دست آمده است. از تصمیم گیری بر اساس فرضیات اجتناب کنید. توجه داشته باشید که برای دسترسی به مشتریان مدرن و وفادار ساختن آنها فرصت کمی برای خطا دارید.

همچنین قابل ذکر است هدف قرار دادن مشتریان بالقوه با محتوای نادرست و یا ناسازگار می تواند بازگشت دوباره آنها را در آینده سخت و یا حتی غیر ممکن سازد. در عوض  با مطالعه رفتار مشتری میتوانید برنامه دقیقی را برای هدفتان طرح کرده و مطمئن باشید مشتریان در روند این شناخت شما را کمک خواهند کرد.

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *